פריצת דיסק צווארית, ניתן לחזור לחיים ללא כאב

פריצת דיסק מותנית נחשבת בעיית הגב המפחידה והכואבת ביותר. פריצת דיסק מותנית נחוות ומשויכת על ידי מרבית הקהל כארוע אקוטי, משנה חיים שאחריו הינך מוגבל ואינך יכול להתנהל באופן נורמלי כולל פרנסה, ספורט וחיי יום יום.

חשוב להבהיר כבר עכשיו – ניתן לחזור לחיים מלאים ולמעט הגבלות קטנות לחיות את החיים במלואם.

מהי פריצת דיסק מותנית?

מערך עמוד השדרה שלנו בנוי מחוליות שונות שבין כל אחת לשנייה קיים דיסק השומר על מרווח תקין בין החוליות על מנת לאפשר תנועתיות ויציאה תקינה של מערך העצבים לעצבוב כלל הגוף.

מערך עמוד השדרה שלנו בנוי מחוליות שונות שבין כל אחת לשנייה קיים דיסק השומר על מרווח תקין בין החוליות על מנת לאפשר תנועתיות ויציאה תקינה של מערך העצבים לעצבוב כלל הגוף. החוליות המותניות הינן גדולות ובעלות מוביליות נמוכה, תנועתיות נמוכה על מנת לייצר יציבות לגוף ומעצם מבנם פגיעה בהם יכולה לייצר נזק מהותי. בנוסף המבנה הטבעי של קימורי עמוד השדרה מייצר נקודה באזור חוליות L4 – L5 הפגיע באופן טבעי ללחצי היום יום.

בדרך כלל פורצים בממוצע 3%-4% מהנוזל התוך דסקי, בתהליך של כשלושה חודשים הדיסק מגליד ונסגר עם שארית הנוזל התוך דסקי. בשעות הראשונות עד הימים הראשונים של פריצת דיסק קיים כאב אקוטי, חזק, מקרין ואף משבית. כזה שיגרום לרוב לחוסר יכולת ורצון לזוז. במרבית המקרים בתהליך של כחמישה-שישה חודשים הגוף יספוג את הנוזל התוך דסקי, ירגיע את מערכות השריר מסביב לפריצה והכאב ירד, הבעיה היא הזמן הדב שזה לוקח ללא התערבות טיפולית.

במקרה של פריצת דיסק מותנית עלולים להתפתח סימפטומים שלכאבי גב, כאבים במותן, כאב במפשעות, הקרנות כאב לירך, לשוק ולכף הרגל, הגבלות תנועה משמעותיות ואף קושי ביציאות. כמות הסימפטומים ומיקומם מותנה באזור בו ננעלו מערכות השריר ועל איזה אזורים הם לוחצים.

מה גורם לפריצת דיסק מותנית?

הגורמים לפריצת דיסק מותנית הינם לרוב אוסף של חלק מהגורמים הבאים:

 1. גנטיקה – מבנה מולד של רגישות בעמוד השדרה בכלל או בדיסקים בפרט.
 2. תזונה ואורח חיים – פגיעה ארוכת זמן במבנה ותכולת הדיסק כתוצאה מהעדר צריכת מיים נקיים או עישון ועוד.גבעון פלד מומחה להפגת כאב בפלד סילבר טראפי בע
 3. התנהלות לא מודעת – תוצר של התנהלות חריגה למגבלות עמוד השדרה לאורך זמן כגון הרמת ילדים לא נכונה בגן וכו.
 4. סטרס – (קישור לניהול כאב) התנהלות לאורך זמן אם במודע או לא במודע ברמת לחץ גבוה המייצרת טונוס שריר גבוה.
 5. פגיעה מבנית – מבנה עמוד שדרה דוגמת סקוליוזיס או קיפוזיס.
 6. פגיעה מכאנית – הרמת חפץ כבד במיוחד או בזוית המייצרת עומס רב על חוליות עמוד השדרה.

מתי ואיך נוצר הכאב כתוצאה מפריצת דיסק מותנית?

הכאב במצב של פריצת דיסק מותנית נוצר כתוצאה מלחץ של הנוזל התוך דיסקי ומנעילת מערכות שריר סביב פריצת הדיסק. עיקר הכאב נוצר כתוצאה של נעילת מערכות שריר סביב פריצת דיסק מותנית המהוות מערך הגנתי ו”שומרות” על המקום(ראה מדע הפגת הכאב).

כתוצאה מנעילה זו מתחיל להווצר לחץ ועומס על המערך העצבי שיגרום לכאב. התחושות כתוצאה מלחץ זה על מערך העצבים יכולות להיות של: כאב, שריפה, הרדמות, עקצוץ, דקירות, הקרנת כאב או שילוב של מספר תחושות ביחד.

מה ניתן לעשות על מנת להקל על הכאב מפריצת דיסק מותנית?

קיימים מספר טיפולים וגישות טיפול בינהם: כדורים ותרופות, הזרקות שונות, טנס(חשמל), פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה, ניתוחים שונים ושיקום אורטופדי.

למי שמתלבט בין ניתוח לטיפול אחר ניתן לקבל מידע חשבו בערך פריצת דיסק בויקיפדיה המציין במפורש: “טיפול ניתוחי בפריצת דיסק לרוב אינו מומלץ, בין השאר משום שבהשוואה לאנשים שטופלו ללא ניתוח מול אנשים שטופלו באמצעות ניתוח, לא היה הבדל ניכר מבחינת הסימפטומים, היכולת לבצע פעילות והמגבלות שעמדו בפניהם.” (למעבר לדף הרלוונטי בויקיפדיה לחץ כאן )

מה אנו מציעים לטיפול בפריצת דיסק מותנית?

גישת השיקום האורטופדי מבוססת על גישת טיפול שהתפתחה בשנות ה60 במרפאות כאב בארצות הברית ומתבססת על רפואה מערבית ותובנות הגוף כפי שהתגלו במחקרים בשני העשורים האחרונים.

הטיפול מתבצע על שריר הגוף ורקמות רכות בלבד ויראה כלחיצות יחסית עדינות וכמעט לא כואבות על נקודות הטריגר (נקודות מעוררות כאב) על מנת לייצר תהליך של הורדת העומס מהשרירים שלוחצים על הדיסק הספציפי ולימוד של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף (זו שמראש נעלה את השרירים וגרמה לכאב)כי היא יכולה לשחרר את האזור.

לרוב הטיפול אינו ארוך ומסתיים בכ5-6 טיפולים בלבד. הדבר החשוב יותר הוא שבמהלך הטיפולים אנו מבצעים אבחון יציבתי ותנועתי על מנת ללמד אתכם מה קרה ואיך להמנע מחזרתו של הכאב בהמשך תוך שימוש באמצעים פשוטים ובמספר דקות בלבד ביום.

איך ניתן להמנע מנזק שעלול לגרום לפריצת דיסק מותנית?

 1. ראשית צריך להכיר את גופך, אם יש גורמים מולדים כמו עקמת כלשהיא יש לטפל בה בשוטף ולהמנע מנזק מצטבר העלול לייצר בלט דיסק צווארי.הקרנות כאב של טריגרים בשריר המותן-כסל - גבעון פלד
 2. לאחר מכן צריך לבחון את אורח חייך, אם הם מלאים סטרס, לחץ או פעילות פיזית עצימה יש להוועץ עם מומחה על מנת לקבל כלים איך להתנהל בתוך המצב הנתון, איך להוריד רמות מתח באמצעים פשוטים ואיך להתנהל בעבודות עצימות מאמץ נכון עם מינימום נזק שעלול לגרום לבלט דיסק צווארי.
 3. רצוי ומומלץ לכל אדם באשר הוא לקבל הדרכה מקצועית על התנהלות חיים כוללת וספציפית על מנת למנוע נזקים מצטברים. ההמלצות הן לגבי דרך הרמה משאות או ילדים, התנהלות מול מחשב ועוד.
 4. יש לשתות מיים ברמה מספקת ובהתאם לנתונים גופניים (כליטר על כל 22.5 ק”ג גוף ליממה אם אין בעיה כליתית).
 5. יש להיוועץ עם תזונאית ולקבל הדרכה ספציפית על מנת למנוע נזק מצטבר.
 6. יש לשמור על רמת פעילות גופנית הן בפן הלבבי והן בפן השרירי/עוצמתי על מנת לשמור על טונוס שרירים נאות.
 7. בכל מקרה של כאב חוזר או כאב שלא חולף תוך שלושה ימים גם אם קל יש לפנות לטיפול מקצועי על מנת לעצור נזק מצטבר לאתר את המקור ולמגרו.

הדבר החשוב ביותר להבנה במהלך הכאב עקב פריצת דיסק מותנית הוא שבאמת זה לא סוף העולם וניתן באמצעים פשוטים ומספר טיפולים בודדים לחזור לחיים רגילים ומלאים.

הטיפול בהפגת ומניעת כאב הוא מדע והוא המומחיות שלנו !