כאב מוגדר ומוכר כבר הרבה שנים כמחלה בפני עצמה שיש לטפל ולהפיג אותה.

כאבי גב עליון הם אחת הבעיות הנפוצות והחוזרות ביותר בחיי היום יום בעולם כולו. כאבי גב עליון משפיעים רבות על ההתנהלות היומיומית, על היכולת לעבוד ולהתפרנס, על קשרי המשפחה והחברים ועל איכות החיים בכלל. מקור כאבי גב עליון יכול להיות מקומי או מרוחק כלומר אפילו מנח יציבה לקוי של כפות רגליים עלול לייצר לאורך הזמן כאבי גב עליון.

מה המקור של כאבי גב עליון?

אבולוציונית כאבי הגב בכלל הם תוצאה של הזדקפות המין האנושי מהליכה על ארבע גפיים להליכה על שתי רגליים. המעבר הנ”ל למרות מליוני שנות ההסתגלות גורם ללחץ יומיומי על כלל מערכות גופנו ועל עמוד השדרה ומערכות השרירים שסביבו ובסנכרון עמו בפרט. (ראה מדע הפגת הכאב)

למרות האמור כאבי גב עליון אינם צרה שצירך ללמוד לחיות איתה וגם אתם תוכלו במהלך הטיפולים לקבל כלים איך להמנע מנזקים הגורמים כאבי גב עליון ואיך לפתור כאבי גב עליון.

כאבי גב עליון מקושרים לרוב עם דרישות העבודה המודרנית אל מול מחשב, מישיבה מרובה אך סיבה זו
היא רק אחת מיני רבות העלולות לגרום לכאבי גב עליון. דוגמא נפוצה מאוד על מקור כאבי גב היא
עמידה מול שיש תוך בישול, שטיפת כלים וכו. עמידה ארוכה ולאורך זמן במנח של גובה שיש נפוץ מייצרת כאבי גב עליון.

מרבית כאבי גב עליון מקורם במערך השרירי או ליתר דיוק בנקודות הטריגר במערך זה, כן גם בפריצות או בלטי דיסק. מערכות השריר המתפקדות הן כמערך תנועתי והן כמערך הגנתי “ננעלות” במקרים של עומס יתר או של חשש לפגיעה ומתחילות לייצר כאב. לרוב מתחיל כאב קל או כאב שנעלם כפי שהוא הופיע. במקרים אלו מרביתינו לא מתייחסים, מתעלמים או לוקחים כדור להקלה או משנים התנהלות בחיים.

חוסר התייחסות לכאבים חוזרים או כאבים מינוריים הינו מקור הכאב האקוטי, החזק, המשבית.

                                      מי שלא ימצא זמן לטפל בעצמו ימצא זמן לכאב

מה הגורם לכאבי גב עליון?

במרבית המקרים אוסף של גורמים מאלו שיפורטו הם הגורם אצלך לכאבי הגב:

 1. גנטיקה – מבנה מולד של רגישות בעמוד השדרה בכלל או בדיסקים בפרט.
 2. תזונה ואורח חיים – פגיעה ארוכת זמן במבנה עמוד השדרה ושריריו כתוצאה מהעדר צריכת מיים נקיים או עישון ועוד.גבעון פלד מומחה להפגת כאב בפלד סילבר טראפי בע
 3. התנהלות לא מודעת – תוצר של התנהלות חריגה למגבלות הגוף בכלל ועמוד השדרה בפרט לאורך זמן כגון עבודה ממושכת מול מחשב וכו. לרוב התנהלות מעין זו תייצר כאבים חולפים שרק לאורך זמן ייצרו כאבים חדים ואקוטיים.
 4. סטרס – (ראה ניהול הכאב) התנהלות לאורך זמן אם במודע או לא במודע ברמת לחץ גבוה המייצרת טונוס שריר גבוה.
 5. פגיעה מבנית – מבנה עמוד שדרה דוגמת סקוליוזיס או קיפוזיס.
 6. פגיעה מכאנית – טראומה כוללנית או הרמת חפץ כבד במיוחד או בזוית המייצרת עומס רב על חוליות עמוד השדרה.

מתי ואיך נוצרים כאבי גב עליון?

חיינו עמוסים ומלאים. אנו דואגים להכל ולכולם ולרוב מזניחים את גופינו מתוך הכרה כי מרבית כאבי גופינו באים והולכים. נכון, לגוף יכולת מופלאה של ריפוי עצמי אך יש להבין כי כאב הוא איתות כי משהו קורה ויש לשים לב. למה יש לשים לב?

 1. כאבים קלים באים והולכים במקומות קבועים.
 2. כאבים חדים באים והולכים במקומות קבועים.
 3. כאב קל הנשאר מספר ימים ונעלם.
 4. כל כאב קל או חד הנשאר קבוע מעל 3 ימים.

בכל אחד מהמקרים הללו אין להתעלם ומומלץ לגשת לאיבחון וטיפול מקצועי.

90% מכאבי גופינו בכלל וכאבי גב עליון בפרט מקורם במערך הרקמות הרכות (שרירים ורקמת חיבור).

עיקר הכאב נוצר כתוצאה של נעילת מערכות שריר סביב נקודות או אזורים חלשים. נעילת השריר מהווה מערך הגנתי ו”שומרות” על המקום(ראה מדע הפגת הכאב). כתוצאה מנעילה זו מתחיל להווצר לחץ ועומס על המערך השרירי והעצבי שיגרום לכאב.

התחושות כתוצאה מלחץ זה על מערך העצבים יכולות להיות של:
כאב, שריפה, הרדמות, עקצוץ, דקירות, הקרנת כאב או שילוב של מספר תחושות ביחד.

מה ניתן לעשות על מנת להקל על כאבי גב עליון?

קיימים מספר טיפולים וגישות טיפול בינהם: כדורים, תרופות, משחות שונות, הזרקות שונות, טנס(חשמל), פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה ושיקום אורטופדי.

מה אנו מציעים לטיפול בכאבי גב עליון?

גישת השיקום האורטופדי מבוססת על גישת טיפול שהתפתחה בשנות ה60 במרפאות כאב בארצות הברית ומתבססת על רפואה מערבית ותובנות הגוף כפי שהתגלו במחקרים בשני העשורים האחרונים.

הטיפול מתבצע על שריר הגוף ורקמות רכות בלבד ויראה כלחיצות יחסית עדינות וכמעט לא כואבות על נקודות הטריגר (נקודות מעוררות כאב) על מנת לייצר תהליך של הורדת העומס מהשרירים שלוחצים על המערך הגופני ולימוד של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף (זו שמראש נעלה את השרירים וגרמה לכאב)כי היא יכולה לשחרר את האזור. לרוב הטיפול אינו ארוך ומסתיים במספר טיפולים בודדים בלבד.

הדבר החשוב יותר הוא שבמהלך הטיפולים אנו מבצעים אבחון יציבתי ותנועתי על מנת ללמד אתכם מה קרה ואיך להמנע מחזרתו של הכאב בהמשך תוך שימוש באמצעים פשוטים ובמספר דקות בלבד ביום.

איך ניתן להמנע מכאבי גב עליון?

 1. ראשית צריך להכיר את גופך, אם יש גורמים מולדים כמו עקמת כלשהיא יש לטפל בה בשוטף ולהמנע מנזק מצטבר העלול לייצר כאבי גב עליון.הקרנות הכאב של טריגרים בשריר המעלות - גבעון פלד
 2. לאחר מכן צריך לבחון את אורח חייך, אם הם מלאים סטרס, לחץ או פעילות פיזית עצימה יש להוועץ עם מומחה על מנת לקבל כלים איך להתנהל בתוך המצב הנתון, איך להוריד רמות מתח באמצעים פשוטים ואיך להתנהל בעבודות עצימות מאמץ נכון עם מינימום נזק שעלול לגרום לכאבי גב עליון.
 3. רצוי ומומלץ לכל אדם באשר הוא לקבל הדרכה מקצועית על התנהלות חיים כוללת וספציפית על מנת למנוע נזקים מצטברים. ההמלצות הן לגבי דרך הרמה משאות או ילדים, התנהלות מול מחשב ועוד.
 4. יש לשתות מיים ברמה מספקת ובהתאם לנתונים גופניים (כליטר על כל 22.5 ק”ג גוף ליממה אם אין בעיה כלייתית).
 5. יש להיוועץ עם תזונאית ולקבל הדרכה ספציפית על מנת למנוע נזק מצטבר.
 6. יש לשמור על רמת פעילות גופנית הן בפן הלבבי והן בפן השרירי/עוצמתי על מנת לשמור על טונוס שרירים נאות.
 7. בכל מקרה של כאב חוזר או כאב שלא חולף תוך שלושה ימים גם אם קל יש לפנות לטיפול מקצועי על מנת לעצור נזק מצטבר לאתר את המקור ולמגרו.

הדבר החשוב ביותר להבנה במהלך הכאב הוא שאין סיבה לחיות בכאב ושניתן באמצעים פשוטים ומספר טיפולים בודדים לחזור לחיים רגילים, מלאים ונטולי כאב.

הטיפול בהפגת ומניעת כאב הוא מדע והוא המומחיות שלנו !

כאבי גב