פריצת דיסק, אין סיבה לסבול

פריצת דיסק נחשבת בעיית הגב המפחידה והכואבת ביותר. פריצת דיסק נחוות ומשויכת על ידי מרבית הקהל כארוע אקוטי, משנה חיים שאחריו הנך מוגבל ואינך יכול להתנהל באופן נורמלי כולל פרנסה, ספורט וחיי יום יום.

חשוב להבהיר כבר עכשיו – ניתן לחזור לחיים מלאים ולמעט הגבלות קטנות לחיות את החיים במלואם.

מהי פריצת דיסק? 

מערך עמוד השדרה שלנו בנוי מחוליות שונות שבין כל אחת לשנייה קיים דיסק השומר על מרווח תקין בין החוליות על מנת לאפשר תנועתיות ויציאה תקינה של מערך העצבים לעצבוב כלל הגוף.

פריצת דיסק הינה מצב בו הדיסק נפרץ וחלק מהנוזל התוך דסקי פורץ אל מעבר לדיסק. בדרך כלל פורץ בממוצע 3%-4% מהנוזל התוך דסקי, בתהליך של כשלושה חודשים הדיסק מגליד ונסגר עם שארית הנוזל התוך דסקי.

בשעות הראשונות עד הימים הראשונים של פריצת דיסק קיים כאב אקוטי, חזק, מקרין ואף משבית. כזה שיגרום לרוב לחוסר יכולת ורצון לזוז. במרבית המקרים בתהליך של כחמישה-שישה חודשים הגוף יספוג את הנוזל התוך דסקי, ירגיע את מערכות השריר מסביב לפריצה והכאב ירד, הבעיה היא הזמן הרב שזה לוקח ללא התערבות טיפולית והנזק שנגרם במהלכו הן פיזית והן רגשית.

גבעון פלד מומחה להפגת כאב בפלד סילבר טראפי בע"מ

מה גורם לפריצת דיסק?

הגורמים לכאבי פריצת דיסק הינם לרוב אוסף של חלק מהגורמים הבאים:

 1. גנטיקה – מבנה מולד של רגישות בעמוד השדרה בכלל או בדיסקים בפרט.
 2. תזונה ואורח חיים – פגיעה מתמשכת במבנה ותכולת הדיסק כתוצאה מהעדר צריכת מיים נקיים, עישון ועוד.
 3. התנהלות לא מודעת – תוצר של התנהלות חריגה למגבלות עמוד השדרה לאורך זמן כגון הרמת ילדים לא נכונה, הרמת משאות לא תקינה, ישיבה ממושכת, העדר פעילות גופנית וכו.
 4. סטרס – (ראה פירוט ב ניהול כאב) התנהלות לאורך זמן אם במודע או לא במודע ברמת לחץ גבוה המייצרת טונוס שריר גבוה.
 5. פגיעה מבנית – מבנה עמוד שדרה דוגמת סקוליוזיס או קיפוזיס.
 6. פגיעה מכאנית – הרמת חפץ כבד במיוחד או בזוית המייצרת עומס רב על חוליות עמוד השדרה, תאונה ועוד.

מתי ואיך נוצר הכאב כתוצאה מפריצת דיסק?

הכאב במצב של פריצת דיסק נוצר כתוצאה מלחץ של הנוזל התוך דסקי ומנעילת מערכות שריר סביב פריצת הדיסק. מערכות השריר המהוות מערך הגנתי ו”שומרות” על המקום(ראה פירוט ב מדע הפגת הכאב) ונועלות את האזור, מעכבות את הספגות הנוזל התוך דסקי ויוצרות לחץ ועומס על המערך העצבי שגורם להקרנת כאב.

התחושות כתוצאה מלחץ זה על מערך העצבים יכולות להיות של: כאב, שריפה, הירדמות, עקצוץ, דקירות, לחץ, קישיון, הקרנת כאב או שילוב של מספר תחושות ביחד.

מה ניתן לעשות על מנת להקל על הכאב מפריצת דיסק?

קיימים מספר טיפולים וגישות טיפול בינהם: כדורים ותרופות, הזרקות שונות, טנס (חשמל), פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה, ניתוחים שונים ושיקום אורטופדי.

למי שמתלבט בין ניתוח לטיפול אחר ניתן לקבל מידע חשבו בערך פריצת דיסק בויקיפדיה המציין במפורש: “טיפול ניתוחי בפריצת דיסק לרוב אינו מומלץ, בין השאר משום שבהשוואה לאנשים שטופלו ללא ניתוח מול אנשים שטופלו באמצעות ניתוח, לא היה הבדל ניכר מבחינת הסימפטומים, היכולת לבצע פעילות והמגבלות שעמדו בפניהם.” (למעבר לדף הרלוונטי בויקיפדיה לחץ כאן )

מה אנו מציעים לטיפול בפריצת דיסק?

גישת השיקום האורטופדי מבוססת על גישה טיפולית שהתפתחה בשנות ה-60 במרפאות כאב בארצות הברית ומתבססת על רפואה מערבית ותובנות הגוף כפי שהתגלו במחקרים בעשורים האחרונים.

 

הטיפול מתבצע על שריר הגוף ורקמות רכות בלבד ויראה כלחיצות יחסית עדינות וכמעט לא כואבות על נקודות הטריגר (נקודות מעוררות כאב) על מנת לייצר תהליך של הורדת העומס מהשרירים שלוחצים על הדיסק הספציפי ולימוד של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף (זו שמראש נעלה את השרירים וגרמה לכאב) כי היא יכולה לשחרר את האזור. לרוב הטיפול אינו ארוך ומסתיים בכ- 5 עד 6 טיפולים בלבד.

הדבר החשוב יותר הוא שבמהלך הטיפולים אנו מבצעים אבחון יציבתי ותנועתי על מנת ללמד אתכם מה קרה ואיך להמנע מחזרתו של הכאב בהמשך תוך שימוש באמצעים פשוטים ובמספר דקות בלבד ביום.

איך ניתן להמנע מנזק שעלול לגרום לפריצת דיסק?

 1. ראשית צריך להכיר את גופך, אם יש גורמים מולדים כמו עקמת או רגישות יש לטפל בה בשוטף ולהימנע מנזק מצטבר העלול לייצר פריצת דיסק.
 2. צריך לבחון את אורח חייך, אם הם מלאים סטרס, לחץ או פעילות פיזית עצימה יש להיוועץ עם מומחה על מנת לקבל כלים איך להתנהל בתוך המצב הנתון, איך להוריד את רמות המתח באמצעים פשוטים ואיך להתנהל בעבודות עצימות מאמץ נכון עם מינימום נזק שעלול לגרום לפריצת דיסק.
 3. רצוי ומומלץ לכל אדם באשר הוא לקבל הדרכה מקצועית על התנהלות חיים כוללת וספציפית על מנת למנוע נזקים מצטברים. ההמלצות הן לגבי התנהלות יומיומית המותאמת לאורח חייך.
 4. יש לשתות מים ברמה מספקת ובהתאם לנתונים גופניים (כליטר על כל 22.5 ק”ג גוף ליממה אם אין בעיה כליתית).
 5. יש להיוועץ עם תזונאית ולקבל הדרכה ספציפית על מנת למנוע נזק מצטבר.
 6. יש לשמור על רמת פעילות גופנית הן בפן הלבבי והן בפן השרירי/עוצמתי על מנת לשמור על טונוס שרירים נאות.
 7. בכל מקרה של כאב חוזר או כאב שלא חולף תוך שלושה ימים גם אם קל יש לפנות לטיפול מקצועי על מנת לעצור נזק מצטבר, לאתר את המקור ולמגרו.

הדבר החשוב ביותר להבנה במהלך הכאב הוא שניתן באמצעים פשוטים, לא פולשניים ובמספר טיפולים בודדים לחזור לחיים רגילים ומלאים.

הטיפול בהפגת ומניעת כאב הוא מדע והוא המומחיות שלנו !

הקרנת כאב של נקודות הטריגר בשרירי בטן - גבעון פלד