כאבי גב, לא חייבים לחיות עם הכאב

כאב מוגדר ומוכר כבר הרבה שנים כמחלה בפני עצמה שיש לטפל ולהפיג אותה.

כאבי גב הם אחת הבעיות הנפוצות והחוזרות ביותר בחיי היום יום בעולם כולו. כאבי גב משפיעים רבות על ההתנהלות היומיומית, על היכולת לעבוד ולהתפרנס, על קשרי המשפחה והחברים ועל איכות החיים בכלל.

מה המקור של כאבי הגב?

אבולוציונית כאבי גב הם גם תוצאה של הזדקפות המין האנושי מהליכה על ארבע גפיים להליכה על שתי רגליים. המעבר הנ”ל למרות מליוני שנות הסתגלות גורם ללחץ יומיומי על כלל מערכות גופנו ועל עמוד השדרה ומערכות השרירים שסביבו ובסנכרון עמו.

אם נתיחס ספציפית לאורך החיים המודרני נמצא אינסוף מחוללי כאב המייצרים קרקע פוריה להווצרותם של כאבי גב: ישיבה ממושכת, שימוש אינטנסיבי במחשבים השונים, טלפונים סלולרים, לחץ מתמשך ועוד.

מרבית כאבי גב מקורם במערך השרירי או ליתר דיוק בנקודות הטריגר שמבערך זה, כן גם בפריצות או בלטי דיסק. מערכות השריר המתפקדות הן כמערך תנועתי והן כמערך הגנתי “ננעלות” ( ראה מדע הפגת הכאב) במקרים של עומס יתר או של חשש לפגיעה ומתחילות לייצר כאב. לרוב מתחיל כאב קל או כאב שנעלם כפי שהוא הופיע. במקרים אלו מרביתינו לא מתייחסים, מתעלמים או לוקחים כדור להקלה או משנים התנהלות בחיים.

חוסר התייחסות לכאבים חוזרים או כאבים מינוריים הינו מקור הכאב האקוטי, החזק, המשבית.

מי שלא ימצא זמן לטפל בעצמו ימצא זמן לכאב

מה גורם לכאבי גב?

במרבית המקרים אוסף של גורמים מאלו שיפורטו הם הגורם אצלך לכאבי גב:

 1. גנטיקה – מבנה מולד של רגישות בעמוד השדרה בכלל או בדיסקים בפרט, מערכות שריר לא תקינות, מחסור בויטמינים ועוד.
 2. תזונה ואורח חיים – פגיעה ארוכת זמן במבנה עמוד השדרה ושריריו כתוצאה מהעדר צריכת מיים נקיים או עישון ועוד.
 3. התנהלות לא מודעת – תוצר של התנהלות חריגה למגבלות הגוף בכלל ועמוד השדרה בפרט לאורך זמן כגון הרמת ילדים לא נכונה בגן וכו. לרוב התנהלות מעין זו תייצר כאבים חולפים שרק לאורך זמן ייצרו כאבים חדים ואקוטיים.
 4. סטרס – (ראה ניהול הכאב) התנהלות לאורך זמן אם במודע או לא במודע ברמת לחץ גבוה המייצרת טונוס שריר גבוה.
 5. פגיעה מבנית – מבנה עמוד שדרה דוגמת סקוליוזיס או קיפוזיס.
 6. פגיעה מכאנית – טראומה כוללנית או הרמת חפץ כבד במיוחד או בזוית המייצרת עומס רב על חוליות עמוד השדרה.

מתי ואיך נוצרים כאבי גב?

חיינו עמוסים ומלאים. אנו דואגים להכל ולכולם ולרוב מזניחים את גופינו מתוך הכרה כי מרבית כאבי גופינו באים והולכים. נכון, לגוף יכולת מופלאה של ריפוי עצמי אך יש להבין כי כאב הוא איתות כי משהו קורה ויש לשים לב. למה יש לשים לב?

 1. כאבים קלים באים והולכים במקומות קבועים.
 2. כאבים חדים באים והולכים במקומות קבועים.
 3. כאב קל הנשאר מספר ימים ונעלם.
 4. כל כאב קל או חד הנשאר קבוע מעל 3 ימים.

בכל אחד מהמקרים הללו אין להתעלם ומומלץ לגשת לאיבחון וטיפול מקצועי.

90% מכאבי גופינו בכלל וכאבי גב בפרט מקורם במערך הרקמות הרכות (שרירים ורקמת חיבור).

עיקר הכאב נוצר כתוצאה של נעילת מערכות שריר סביב נקודות או אזורים חלשים. נעילת השריר מהווה מערך הגנתי ו”שומרות” על המקום (ראה מדע הפגת הכאב). כתוצאה מנעילה זו מתחיל להווצר לחץ ועומס על המערך השרירי והעצבי שיגרום לבסוף לכאב.

התחושות כתוצאה מלחץ זה על מערך העצבים יכולות להיות של:
כאב, שריפה, הרדמות, עקצוץ, דקירות, הקרנת כאב או שילוב של מספר תחושות ביחד.

מה ניתן לעשות על מנת להקל על כאבי גב?

קיימים מספר טיפולים וגישות טיפול בינהם: כדורים, תרופות, משחות שונות, הזרקות שונות, טנס (חשמל), פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה ושיקום אורטופדי. ניתן גם לנסות טיפול עצמי על פי המפורט כאן.

מה אנו מציעים לטיפול בכאבי גב?

גישת השיקום האורטופדי מבוססת על גישת טיפול שהתפתחה בשנות ה- 60 במרפאות כאב בארצות הברית ומתבססת על רפואה מערבית ותובנות הגוף כפי שהתגלו במחקרים בשני העשורים האחרונים.

הטיפול מתבצע על שריר הגוף ורקמות רכות בלבד ויראה כלחיצות יחסית עדינות וכמעט לא כואבות על נקודות הטריגר (נקודות מעוררות כאב) על מנת לייצר תהליך של הורדת העומס מהשרירים שלוחצים על המערך הגופני ולימוד של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף (זו שמראש נעלה את השרירים וגרמה לכאב) כי היא יכולה לשחרר את האזור. לרוב הטיפול אינו ארוך ומסתיים במספר טיפולים בודדים בלבד.

הדבר החשוב יותר הוא שבמהלך הטיפולים אנו מבצעים אבחון יציבתי ותנועתי על מנת ללמד אתכם מה קרה ואיך להמנע מחזרתו של הכאב בהמשך תוך שימוש באמצעים פשוטים ובמספר דקות בלבד ביום.

איך ניתן להימנע מכאבי גב?

 1. ראשית צריך להכיר את גופך, אם יש גורמים מולדים כמו עקמת כלשהיא יש לטפל בה בשוטף ולהמנע מנזק מצטבר העלול לייצר כאבי גב.
 2. לאחר מכן צריך לבחון את אורח חייך, אם הם מלאים סטרס, לחץ או פעילות פיזית עצימה יש להוועץ עם מומחה על מנת לקבל כלים איך להתנהל בתוך המצב הנתון, איך להוריד רמות מתח באמצעים פשוטים ואיך להתנהל בעבודות עצימות מאמץ נכון עם מינימום נזק שעלול לגרום לכאבי גב.
 3. רצוי ומומלץ לכל אדם באשר הוא לקבל הדרכה מקצועית על התנהלות חיים כוללת וספציפית על מנת למנוע נזקים מצטברים. ההמלצות הן לגבי דרך הרמה משאות או ילדים, התנהלות מול מחשב ועוד.
 4. יש לשתות מיים ברמה מספקת ובהתאם לנתונים גופניים (כליטר על כל 22.5 ק”ג גוף ליממה אם אין בעיה כלייתית).
 5. יש להיוועץ עם תזונאית ולקבל הדרכה ספציפית על מנת למנוע נזק מצטבר.
 6. יש לשמור על רמת פעילות גופנית הן בפן הלבבי והן בפן השרירי/עוצמתי על מנת לשמור על טונוס שרירים נאות.
 7. בכל מקרה של כאב חוזר או כאב שלא חולף תוך שלושה ימים גם אם קל יש לפנות לטיפול מקצועי על מנת לעצור נזק מצטבר לאתר את המקור ולמגרו.

הדבר החשוב ביותר להבנה במהלך הכאב הוא שאין סיבה לחיות בכאב ושניתן באמצעים פשוטים ומספר טיפולים בודדים לחזור לחיים רגילים, מלאים ונטולי כאב.

הטיפול בהפגת ומניעת כאב הוא מדע והוא המומחיות שלנו !

הקרנת כאב של נקודות הטריגר בשרירי בטן - גבעון פלד