כאב הוא אחד הגורמים העיקריים להפסד של ימי עבודה, להתכנסות פנימית, התרחקות ממשפחה וחברים ובכלל הכאב מוגדר כיום כאחת הבעיות הקשות של האנושות. שנים רבות ניסו לפתור רק את מקור הכאב והתוצאה הייתה שנים של חיים עם כאב, כיום ברור כי יש לטפל במקור אך גם בכאב עצמו.

ישנם לא מעט גורמי כאב הנמצאים בשליטתנו וחלקם ניתן לפתור בקלות מפתיעה, רק צריך…. לדעת (ראו גם ניהול הכאב) ולפעול בהתאם.

גורמי כאב מפתיעים:

 1. סנדלי כפכף – הליכה מרובה עם סנדלי כפכף, כפכפי אצבע גורם ללא מעט מכאבי הגב והרגליים. מעידות, הליכה תוך שימוש יתר באצבעות המונעות את החלקת הכפכף מהרגל, העדר תמיכה בהליכה על משטחים קשים הם רק חלק מהגורמים ההופכים הליכה ממושכת עם סנדלי כפכף לגורם כאב (ראה גם מיתוסים על כאב ).

  כאבים בכף הרגל, כאבים באצבעות הרגליים, כאבי ברכיים, דלקות רגליים, כאבי גב ואף כאבי צוואר הם רק רשימה חלקית של מה שעלול לנבוע רק מהליכה ממושכת עם סנדלי כפכף.
  הפתרון: המעיטו בהליכה עם כפכי אצבע פתוחים ללא תמיכת רצועה אחורית לים ולמקרים מתאימים בלבד.

 2. טלפון חכם/smart phone – השימור הגובר והולך בטלפונים חכמים ובמיוחד בהקלדה רבה של אימיילים, הודעות, חיפוש באינטרנט ועוד מייצר עומס רב ולא פרופורציונאלי ליכולות העבודה בעיקר של אגודלי הידיים אך עלול להשליך אף מעבר לכך.

  כאבים באגודלים, תעלה קרפלית, כאבי זרוע, מרפק טניס, כאבי צוואר וכאבי ראש הם רק רשימה חלקית של השימוש המוגבר בטלפונים חכמים.
  הפתרון: הגבילו את עצמכם בשימוש עם הטלפון החכם למרות הזמינות.

 3. ארנקים בכיס אחורי – חיינו נעשו מלאים בכסף, כרטיסי אשראי, כרטיסי מועדון, תעודות זהות, רשיון, פתקי תזכורת ועוד. חלק נכבד נושא את הדברים בארנק התופח והולך וחלק התרגלו לשאת את הארנק בכיס האחורי של מכנסם. מיקום זה נופל על שריר קטן בישבו הנקרא פריפורמיס, שריר שאחראי על חלק גדול מכאבי הגב, ישבן וההקרנות לרגליים ואף לחלק ממה שנקרא אישיאס (ראה גם טריגר פוינט טראפי).

  כאבים בגב, כאבי ירכיים, כאבים במפרק הירך, הקרנות כאב לירכיים, הקרנות כאב לשוקיים, שריפה בשוקיים וכאבים בשריר התאומים הם רק  רשימה חלקית של נשיאת הארנק בכיס האחורי של המכנס.
  הפתרון: העבירו את הארנקים לכיס הקדמי של המכנס.

 4. זמני נהיגה ארוכים – זמני הנהיגה המרובים של רובנו אינם מטיבים עם גופנו. חוסר תנועה עם מנח גוף כפוף ורמת מתח/סטרס גבוה (גם אם אינכם חשים זאת) במהלך הנהיגה הינו מתכון מדוייק לכאבים.

  כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, הקרנות כאב לרגליים ודלקות חוזרות במפרקי הירך והברך הינם רק חלק מכאבים העלולים להווצר מנהיגה.
  הפתרון: תכננו את נסיעותיכם, בידקו זמני פקקים, בחרו מסלולים נוחים, תכננו נסיעות למספר סיבות המשתלבות יחד ונסו להתחלק בנהיגה עם חברים ומשפחה ( ראה גם ניהול הכאב ).

 5. משחקי מחשב אקטיביים –  דוגמת wee או xbox הגורמים לנו לבצע “אקרובטיקה” ותנועות להן אנו לא רגילים ובהרבה מקרים לאורך זמן רב (התמכרות) עלולים להיות למקור לכאבים שונים. בנוסף ובחלק מהמקרים תוספת עומס נגרמת עקב השימוש במשחקים בשעות הלילה הקטנות על חשבון שינה. (ראה גם מדע הפגת הכאב )

  כאבים בכפות ידיים, כאבי כתפיים, כאבי צוואר, כאבים בחזה, כאבי גב, כאבי ראש ודלקות שונות בזרועות עלולים להיות תוצאה של שימוש לא סביר הן בזמן, הן בעצימות והן בזמנים במשחקי מחשב אקטיביים.
  הפתרון: מצאו זמנים משחק רלוונטיים במהלך היום ולא בלילה, הגבילו את עצמכם לזמנים מוגדרים ואל תסחפו וכן, בצעו חימום לפני המשחק.

 6. תסרוקות – בעיקר מדובר על תסרוקות קוקו למיניהן היוצרות מתיחה חזקה של השערות אל מול הקרקפת ומוחזקות לאורך שעות רבות של היממה. כאב נוסף עלול להגרם משימוש מרובה בספריי “מחזיק” שיער לאורך זמן.

  כאבי ראש, מגרנות, כאבי ארובות העיניים, צלצולים באוזניים ואף כאבי צוואר עלולים להיות תסמינים של תסרוקות מתוחות מדי הנשמרות על הראש לאורך שעות מרובות של היממה.
  הפתרון: המנעו משימוש יומיומי של ספרי “מחזיק” שיער, שחררו שיער מתחו כל מספר שעות ופזרו אותו, סרקו את השיער בערבים בכיוון הפוך מהרגיל ומצאו ימים בהם אתם יכולים ללכת פזור.

 7. תינוק חדש – תינוק חדש במשפחה הינו מקור שמחה ואופוריה אך גם מקור לא קטן לכאבי גופנו. חוסר התיחסות לגופנו על מנת להעניק תמיד תמיכה, ישיבה ושכיבה במנחי גוף לא טובים, החזקה ממושכת על הידיים, הנקה במנחי גוף שונים ועוד הם רק חלק מהבעיה הנוצרת כשמגיעה  השמחה לביתנו.

  כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבי זרועות, תעלה קרפלית, כאבי שכמות, כאבי גב אמצעי, כאבי גב תחתון וכאב בחזה עלולים להיות חלק מהתסמינים של מצבנו המשפחתי החדש.
  הפתרון:הבינו כי הנוחיות שלכם בהחזקת התינוק, בהנקתו ובהרדמתו הינו חלק חשוב במערכת היחסים שלכם, אל תכנסולמנחי גוף לא נוחים שלא תוכלו לצאת או לא תרצו לצאת מהם (כדי שלא יתעורר…), חלקו בין בני הזוג את החזקת התינוק והטיפול בו, העזרו בשאר בני המשפחה והקפידו על מנוחה ותנועה לעצמכם ( ראו גם מיתוסים על כאב )

 8. תיק כבד – בעיקר נשים אך גם אנשי עסקים, טכנאים ועוד נושאים תיקים כבדים ולרוב על כתף אחת. נשיאת תיק כבד על צד אחד מעוותת את יצבצנו ויוצרת עומס רב על עמוד השדרה בפרט ומערכות השריר והשלד של גופינו בכלל.

  כאבי צוואר, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כאבי ראש וכאבים בחזה עלולים להווצר מנשיאה ארוכה מדי של תיק כבד מדי.
  הפתרון: באם לא ניתן להמנע מתיק כבד, התאימו לעצמכם תיק גב הנישא על שתי הכתפיים או חלקו עומס בין שני תיקים לשני הכתפיים. בידקו האם ניתן להוציא דברים מיותרים בתיק ובלית ברירה פשוט המעיטו בנשיאה ממושכת של תיק ת\צד כבד והחליפו כתפיים כל עשרים דקות.

 9. הרגלי שינה – החל ממיעוט שעות שינה, דרך הגזמה בשעות שינה וכלה בתנוחות שינה. כל אחד מאלה יכול להיות גורם בפני עצמו לכאבים. מיעוט שעות מונע מגופנו לטפל בעצמו ואינו מאפשר מנוחה אמיתית לגוף ולמוח, עושף שעות שינה מייצר חוסר תנועה של שרירים, מפרקים ורקמות חיבור ותנוחות שינה למשל על הבטן עם ראש מופנה הצידה עלול להיות גורם לכאבים.

  כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, כאבי גב וכאבי גוף מפושטים ולא ברורים עלולים להיות תוצר ישיר של הרגלי שינה.
  הפתרון: אמצו לעצמכם שבע-שמונה שעות שינה בלילה ורצוי ללכת לישון כבר  מהשעה 22:00 – 23:00. נסו לישון על צד ימין עם כרית מתאימה כאשר הכתף הימנית משוכה מעט קדימה ורצוי עם כרית ביו הברכיים.

 10. עמדת עבודה – אנו מבלים יותר ויותר שעות בעבודה וחלקם הרב בעמדות ישיבה או עמידה סטטיים. עמדה לא נוחה ולא ארגונומית תגרום לכאבים.

  כאבי צוואר, כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לזרועות ולכפות הידיים ובעיות ברכיים הם תופעות כאב חלקיות של עמדות עבודה לא טובות.
  הפתרון: בצעו התאמה מקצועית, ארגונומית ויציבתית בעמדת העבודה שלכם. המנעו מישיבה או עמידה סטטית של מעבר לחצי שעה ואלצו את עצמכם לזוז לשירותים, לשתיית מיים, הכנת קפה וכו ( ראה גם ניהול הכאב ).

 11. לוחמי סוף שבוע – מכירים איך אין לנו זמן לכלום במהלך השבוע ועל מנת לא להשאר מתוסכלים בסוף השבוע אנחנו דוחסים הכל: פעילות גופנית במכון, נסיעות על האופניים, ריצה, טיול עם המשפחה, עבודה בגינה ועוד ועוד. ובכן לוחמי סוף שבוע יקרים, דחיסת אינסוף פעילות רק בסופי שבוע תגרום לכם ללא מעט סבל וכאב ( ראה גם מדע הפגת הכאב ).

  כאבי גב, תפיסויות חוזרות של שרירים, כאבים מפושטים, דלקות כרוניות, קריעות של גידים ורצועות, כאבי ראש, סחרחורות ועייפות עלולים להיות תסמינים של סופי שבוע עמוסים.
  הפתרון: חלקו עומס, מצאו זמן לפעילות במהלך השבוע, תכננו טיולים ועובדות ביתיות לאורך החודש והגבילו את עומס הפעילות בסוף השבוע.

 12. חזיות – כן, כן, מפתיע אבל שימוש בחזייה לוחצת שכאשר מורידים אותה נשאר פס לחץ אדום או גרוע יותר כחול על העור יכול להיות מקור להרבה כאבים. לרוב הלחץ הינו ברצועה שמחזיקה את הכתף או ממש מתחת לשד ובחזיות הגרועות יותר יש במיקום זה אפילו רצועת ברזל.

  כאבים בכתפיים, כאבי צוואר, כאבים בחזה ואף הקרנות כאב לזרועות ולכפות הידיים יכולים להיות תוצאה ישירה של חזייה לוחצת.
  הפתרון: הורידו עומס מרצועות החזייה ומהיקפה, העדיפו חזיות ללא ברזלים, העדיפו רצועות חזייה רחבות ובמקרה הצורך קיימים מרחיבי רצועה במולבשים על רצועות החזייה.

 13. סוסי רכיבה של ילדים – מי לא אוהב להרכיב את ילדיו על כתפיו, אך יש לזה גם צד כואב.

  כאבי צוואר, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לזרועות וכאבי ראש עלולים להיות תוצר לוואי לא רצוי של פעילות משפחתית זו.
  הפתרון: בצעו תרגילים לחיזוק שרירי הבטן, שימו לב ליציבתכם בעת נשיאת הילדים ובהרמתם למצב זה והגבילו את זמן ה”רכיבה” עליכם.

 14. חריקת שיניים – לא מעט נשים חורקים שיניים, חלקם בשינה וחלקם במהלך היום. העומס הנוצר מחריקת שיניים עלול להיות הרבה מעבר לשחיקת השיניים. השימוש המוגבר בשרירים חזקים וקטנים עלול לייצר כאבים ובעיות.

  כאב במפרק הלסת, כאבי שיניים, כאבי ראש, מגרנות, צלצולים באוזניים, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, וכאבים בשכמות הם רק מעט מהכאבים העלולים להגרם מחריקת שיניים.
  הפתרון: נסו להתשמש בסד, בידקו את רמת המתח בחייכם, שימו לב והפחיתו את חריקת השיניים ולימדו איך להוריג את העומס משרירי הלסת ( ראה גם טריגר פוינט טראפי ).

 15. ישיבה ארוכה מול הטלויזיה – הרביצה מול הטלויזיה, שעות ארוכות ובנוחיות הכורסא או הספה עלולה להגמר בכאבים לא רצויים.

  כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לרגליים, כאבים בעצם הזנב, כאבי צוואר וכאבים בנשימה עלולים להיות חלק מתופעות הלוואי של צפייה בטלויזיה.
  הפתרון: שימו לב למנחי הצפייה שלכם מול הטלויזיה, בידקו והתאימו לעצמכם את הכורסאות והספות כך שיתמכו נכון בגופכם. המנעו מצפייה כאשר הצוואר מוסט, הגבילו את שעות הצפייה והמנעו מישיבה רציפה ללא תנועה.

 16. סקס – יחסי מים מהנים ומגוונים הם חלק ממערכת יחסים בריאה בין כל בני זוג. לעיתים הם עלולים גם להיות חלק מבעיות כאב, במיוחד בנסיונות של כיוון תנוחות ועל משטחים לא “מתאימים”.

  כאבי גב, כאבי שרירים מפושטים, כאבי צוואר וכאבי ראש יכולים להיות תוצאה לא רצויה של סקס.
  הפתרון: גוונו, אך נסו לחשוב גם על נוחיות. המנעו ממתיחות שונות שלא מתאימות ליכולתיכם הגופנית וכן, מיתחו את עצמכם אחרי…

 17. מתח – כבר למעלה מעשור שכל רופא שתבואו אליו עם כאב גב יגיד לך גם “תוריד מתח…”. מתח גורם לגוף לשינויים פיזיולוגיים המעלים את רמות השימוש הגופני ומייצרים ואף מגבירים כאב (ראה מדע הפגת הכאב ).

  כאבי ראש, מגרנות, כאבי צוואר, כאבי גב עליון, כאבים הנשימה, כאבי שכמות, כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לרגליים וכאבי גוף מפושטים יכולים להיות תוצר של מתח.
  הפתרון: לימדו להפחית מתח (ראה גם ניהול הכאב ), זהו את מקורות המתח בחייכם ולימדו לשלוט בהם, הגבירו פעילות גופנית מתונה ושימו לב להרגלי חיים (נשימה, שינה, אכילה, שתיה וכו – ראה גם מיתוסים על כאב ).

 18. הרמת משאות כבדים – בעיה ברורה וידועה. הרמה לא נכונה של משאות כבדים והרמה נכונה של משאות כבדים מדי הינם גורמים מידיים וברורים לכאבים.

  כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לרגליים, כאבים בעצם הזנב, כאבי צוואר והקרנות לזרועות עלולות להיות חלק מהכאבים שתחוו עקב הרמה לא נכונה או הרמה כבדה מדי עבורכם.
  הפתרון: לימדו הרמה הנכונה בכלל וספציפית עבורכם בפרט, חזקו את שריר הבטן, בצעו מתיחות באופן שוטף ואל תרימו משאות ה”גדולים” עליכם.

 19. רוחות חזקות ושינויי מזג אויר בכלל – כולנו רגישים לשינויי מזג אויר בכלל ולרוחות בפרט אך לא כולנו מרגישים ורגישים לזאת. מחקרים הראו כי שינויים אלו מייצרים כאבים שונים.

  כאבי ראש, מגרנות, כאבים מפושטים וכאבי גב הם תוצאה של שינויים אלו.
  הפתרון: היו ערים לשינויים ותכננו את אורח חייכם אם אתם רגישים לשינויים אלו כולל לבוש מתאים, תכנון טיולים ויציאות ועוד ( ראה גם ניהול הכאב ).

 20. ארוחות לא סדירות – חוסר סדר בארוחות ויצירת מחסור של סוכר עקב כך בגוף מייצר כאב.

  כאבי ראש, כאבי שרירים מפושטים וכאבי גב הם תסמינים חלקיים של ארוחות לא סדירות.
  הפתרון: תכננו את יומכם כשצריך וחישבו קדימה, הכניסו לסדר יומכם זמני ארוחות וגם נשנושי פירות באמצע.

 21. אלכוהול – נמצא במחקרים כי שימוש מוגבר באלכוהול ובעיקר ביין אדום, ויסקי ושמפניה תורם לכאבים.

  כאבי ראש,  מגרנות, כאבי צוואר, כאבים בנשימה וכאבי גב יכולים להיות תוצר לא רצוי של עודף אלכוהול.
  הפתרון: מתנו וחלקו את צריכת האלכוהול שלכם.

 22. בעיות ראייה – ראייה לא תקינה בכלל ושימוש באמצעים אופטים לא מתאימים בפרט יוצרים ומגבירים כאבים שונים בגופינו.

  כאבי צוואר, כאבים בחזה, כאבי עיניים והקרנות כאב לזרועות עלולים להיות מנת חלקכם כתוצאה מבעיות ראייה.
  הפתרון: בידקו את ראייתכם עם כל הופעה של תסמין קשור, בידקו את המשקפיים שלכם באופן סדיר ואת התאמתם לראייתכם העדכנית והרגילו את עצמכם לשימוש נאות בראייה (ראה גם ניהול הכאב ).

 23. גבינות – אנו יודעים כי אוכל מסויים אך ובמיוחד גבינות מסויימות מעודדות כאב בגופנו: צ’דר, פרמזן ו blue cheeze הן חלק מהן.

  כאבי ראש, מגרנות, כאבי צוואר וכאבים בארובות העיניים הם חלק מתסמינים התואמים לאוכלי גבינות אלו.
  הפתרון: המנעו והגבילו את צריכת הגבינות הנ”ל.

 24. לעיסת מסטיק – הרבה באים אלינו עם כאבים שבשאלון פשוט ניתן למצוא פתרון פשוט. אחד מהם הוא לעיסת מסטיק !!! לעיסה ממושכת ושימוש רב בשרירי הלעיסה עלולים לייצר כאבים חזקים ומפתיעים.

  כאבים במפרק הלסת, כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי שיניים וכאבי אוזניים עלולים להיות תותר ישיר של לעיסת מסטיק מוגזמת.
  הפתרון: שימו לב שאינכם לועסים מסטיק יותר מ 20 דקות ברציפות ואף בצעו הפסקה בין מסטיק אחד לשני, הפסיקו את הלעיסה לפחות שלוש שעות לפני השינה, שימו לב כי אינכם לועסים “לעיסת סתם” מול מחשב, טלוויזיה או בקריאה ובצעו תרגול עדין של עיסוי ומתיחת שרירי הלסת והצוואר.

 25. תהליך לבישת הבגדים במיוחד בבוקר – מפתיע אבל כמה מאיתנו לא עומדים בבוקר על רגל אחת תוך כדי לבישת תחתונים או מכנסיים? כך מרביתנו נוהגים, אך האם אתם יודעים כי בעת העמידה על רגל אחת ישנו שריר קטן בשם פריפורמיס (periformis) אשר בזכותו אנו לא נופלים ואשר הוא אחראי לחלק נכבד מכאבי “אישיאס”. שריר הפריפורמיס יושב ממש מעל אגד העצבים הנקרא אישיאס ולוחץ עליו תוך יצירת כאב מקומי ומוקרן. בבוקר במיוחד כשאנו עדיין לא בפוקוס מלא תהליך היציבה גורם לעומס רב על שריר זה ועלול לאורך זמן לייצר כאבים

  כאבים בישבן, הקרנות כאב לאורך הרגל והשוק ובהמשך כאבים בכפות רגליים ובגב תחתון.
  הפתרון: התלבשו בישיבה ולא בעמידה, פשוט, יעיל ומונע כאבים.

 26. שינוי תספורת קיצוני – נשמע מוזר אך כן. מעבר מרסטות כבדות לתספורת קצרה או מעבר משיער ארוך לשיער קצר עלול לגרום לשינוי יציבתי ממנח שהגוף היה רגיל אליו לאורך זמן למצב חדש ועלול לייצר כאבים.

  כאבי צוואר, כאבי שכמות, כאבים בחזה עליון וכאבים בגב עליון כולל הקרנות לזרועות.
  הפתרון: היו מוכנים, התחילו לבצע תרגילי מתיחה לפני השינוי והמשיכו את התירגול לפחות שבוע אחרי השינוי.

הטיפול בהפגת ומניעת כאב הוא מדע והוא המומחיות שלנו !