פריצת דיסק צווארית, ניתן לחזור לחיים ללא כאב

פריצת דיסק צווארית נחשבת אחת מבעיות הגב המפחידות והכואבות ביותר. פריצת דיסק צווארית נחוות ומשויכת על ידי מרבית החווים אותו כאירוע אקוטי, משנה חיים שאחריו הנך מוגבל ואינך יכול להתנהל באופן נורמלי ורגיל כולל פרנסה, ספורט וחיי יום יום.

חשוב להבהיר כבר עכשיו – ניתן לחזור לחיים מלאים ולמעט הגבלות קטנות לחיות את החיים במלואם.

מהי פריצת דיסק צווארית?

מערך עמוד השדרה שלנו בנוי מחוליות שונות שבין כל אחת לשנייה קיים דיסק השומר על מרווח תקין בין החוליות על מנת לאפשר תנועתיות ויציאה תקינה של מערך העצבים לעצבוב כלל הגוף.

החוליות הצוואריות הינן קטנות ובעלות מוביליות, תנועתיות גבוה ובכך חשופות לפגיעות מכאניות ואחרות. בנוסף המבנה הטבעי של קימורי עמוד השדרה מייצר נקודה באזור חוליות c6-c7 הפגיע באופן טבעי ללחצי היום יום. פריצת דיסק הינה מצב בו הדיסק נפרץ וחלק מהנוזל התוך דסקי פרץ אל מעבר לדיסק.

בדרך כלל פורצים בממוצע 3%-4% מהנוזל התוך דסקי, בתהליך של כשלושה חודשים הדיסק מגליד ונסגר עם שארית הנוזל התוך דסקי. בשעות הראשונות עד הימים הראשונים של פריצת דיסק צווארית קיים כאב אקוטי, חזק, מקרין ואף משבית. כזה שיגרום לרוב לחוסר יכולת ורצון לזוז.

במרבית המקרים בתהליך של כחמישה-שישה חודשים הגוף יספוג את הנוזל התוך דסקי, ירגיע את מערכות השריר מסביב לפריצה והכאב ירד, הבעיה היא הזמן הדב שזה לוקח ללא התערבות טיפולית והנזק שעלול להיגרם פיזית ורגשית עקב כאב רב לאורך זמן.

גבעון פלד מטפל בכאבי ראש, כאבי כתפיים, כאבי גב עליון, כאבי חזה, וכאבים בזרועות

במקרה של פריצת דיסק צווארית עלולים להתפתח סימפטומים של כאבי צוואר, הקרנות לפנים, כאבים בכתפיים ובזרועות ואף קושי נשימתי וקושי בבליעה. כמות הסימפטומים ומיקומם מותנה באזור בו ננעלו מערכות השריר ועל איזה אזורים הם לוחצים.

מה גורם לפריצת דיסק צווארית?

הגורמים לפריצת דיסק צווארית הינם לרוב אוסף של חלק מהגורמים הבאים:

 1. גנטיקה – מבנה מולד של רגישות בעמוד השדרה בכלל או בדיסקים בפרט.
 2. תזונה ואורח חיים – פגיעה ארוכת זמן במבנה ותכולת הדיסק כתוצאה מהעדר צריכת מיים נקיים, תזונה, עישון ועוד.
 3. התנהלות לא מודעת – תוצר של התנהלות חריגה למגבלות עמוד השדרה לאורך זמן כגון הרמת ילדים לא נכונה, הרמת משאות, ישיבה מאורכת וכו.
 4. סטרס – (ראה ניהול הכאב) התנהלות לאורך זמן אם במודע או לא במודע ברמת לחץ גבוה המייצרת טונוס שריר גבוה.
 5. פגיעה מבנית – מבנה עמוד שדרה דוגמת סקוליוזיס או קיפוזיס.
 6. פגיעה מכאנית – תאונה, הרמת חפץ כבד במיוחד או בזוית המייצרת עומס רב על חוליות עמוד השדרה ועוד.

מתי ואיך נוצר הכאב כתוצאה מפריצת דיסק צווארית?

הכאב במצב של פריצת דיסק נוצר כתוצאה מלחץ של הנוזל התוך דסקי ומנעילת מערכות שריר סביב פריצת הדיסק. עיקר הכאב נוצר כתוצאה של נעילת מערכות שריר סביב בלט הדיסק הצווארי המהוות מערך הגנתי ו”שומרות” על המקום(ראה מדע הפגת הכאב).

כתוצאה מנעילה זו מתחיל להיווצר לחץ ועומס על המערך העצבי שיגרום לכאב. התחושות כתוצאה מלחץ זה על מערך העצבים יכולות להיות של: כאב, שריפה, הרדמות, עקצוץ, דקירות, לחץ, קישיון, הקרנת כאב או שילוב של מספר תחושות ביחד.

מה ניתן לעשות על מנת להקל על הכאב מפריצת דיסק צווארית?

קיימים מספר טיפולים וגישות טיפול בינהם: כדורים ותרופות, הזרקות שונות, טנס(חשמל), פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה, ניתוחים שונים ושיקום אורטופדי

מה אנו מציעים לטיפול בפריצת דיסק צווארית?

גישת השיקום האורטופדי מבוססת על גישת טיפול שהתפתחה בשנות ה60 במרפאות כאב בארצות הברית ומתבססת על רפואה מערבית ותובנות הגוף כפי שהתגלו במחקרים בעשורים האחרונים.

הקרנות הכאב של טריגר בשריר הטרפז - גבעון פלד

הטיפול מתבצע על שריר הגוף ורקמות רכות בלבד ויראה כלחיצות יחסית עדינות וכמעט לא כואבות על נקודות הטריגר (נקודות מעוררות כאב) על מנת לייצר תהליך של הורדת העומס מהשרירים שלוחצים על הדיסק הספציפי ולימוד של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף (זו שמראש נעלה את השרירים וגרמה לכאב)כי היא יכולה לשחרר את האזור.

לרוב הטיפול אינו ארוך ומסתיים בכ5-6 טיפולים בלבד. הדבר החשוב יותר הוא שבמהלך הטיפולים אנו מבצעים אבחון יציבתי ותנועתי על מנת ללמד אתכם מה קרה ואיך להמנע מחזרתו של הכאב בהמשך תוך שימוש באמצעים פשוטים ובמספר דקות בלבד ביום.

איך ניתן להמנע מנזק שעלול לגרום לפריצת דיסק צווארית?

 1. ראשית צריך להכיר את גופך, אם יש גורמים מולדים כמו עקמת כלשהיא יש לטפל בה בשוטף ולהמנע מנזק מצטבר העלול לייצר בלט דיסק צווארי.
 2. לאחר מכן צריך לבחון את אורח חייך, אם הם מלאים סטרס, לחץ או פעילות פיזית עצימה יש להוועץ עם מומחה על מנת לקבל כלים איך להתנהל בתוך המצב הנתון, איך להוריד רמות מתח באמצעים פשוטים ואיך להתנהל בעבודות עצימות מאמץ נכון עם מינימום נזק שעלול לגרום לבלט דיסק צווארי.
 3. רצוי ומומלץ לכל אדם באשר הוא לקבל הדרכה מקצועית על התנהלות חיים כוללת וספציפית על מנת למנוע נזקים מצטברים. ההמלצות הן לגבי ההתנהלות היומיומית בהתיחסות ספציפית לך.
 4. יש לשתות מיים ברמה מספקת ובהתאם לנתונים גופניים (כליטר על כל 22.5 ק”ג גוף ליממה אם אין בעיה כליתית).
 5. יש להיוועץ עם תזונאית ולקבל הדרכה ספציפית על מנת למנוע נזק מצטבר.
 6. יש לשמור על רמת פעילות גופנית הן בפן הלבבי והן בפן השרירי/עוצמתי על מנת לשמור על טונוס שרירים נאות.
 7. בכל מקרה של כאב חוזר או כאב שלא חולף תוך שלושה ימים גם אם קל יש לפנות לטיפול מקצועי על מנת לעצור נזק מצטבר לאתר את המקור ולמגרו.

דבר החשוב ביותר להבנה במהלך הכאב הוא שבאמת זה לא סוף העולם וניתן באמצעים פשוטים ומספר טיפולים בודדים לחזור לחיים רגילים ומלאים.

הטיפול בהפגת ומניעת כאב הוא מדע והוא המומחיות שלנו !