פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה או בשמה העברי דאבת שרירים מהווה מעין “פח אשפה” מודרני אליו מפנים את כלל המטופלים הסובלים מכאבים לא ברורים, מפושטים ללא מקור ברור או מאובחן. לסובלים מפיברומיאלגיה החיים הם סבל מתמשך של כאב, עייפות, נדודי שינה ומחשבות טורדניות.

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה כשמה היא כאבים מפושטים המורגשים בכלל רקמות הגוף ולעיתים אף בעצמות. הכאבים יכולים להיות ביום ובלילה, בתנועה ובמנוחה וגורר את הסובל ממנה למעגל כאב הרסני (ראה מעגל הכאב) של חוסר שינה, עייפות כרונית ואף דכאון והעדר תאבון.

מה גורם לפיברומיאלגיה?

במרבית המקרים אוסף של גורמים מאלו שיפורטו הם הגורם אצלך לכאבי פיברומיאלגיה:

 1. גנטיקה – מבנה מולד של רגישות כללית או ספציפית באיבר בו התחילו הכאבים.
 2. תזונה ואורח חיים – פגיעה ארוכת זמן בגוף ושריריו כתוצאה מהעדר צריכת מיים נקיים או עישון ועוד.
 3. התנהלות לא מודעת – תוצר של התנהלות חריגה למגבלות הגוף בכלל ועמוד השדרה בפרט לאורך זמן כגון הרמת ילדים לא נכונה בגן וכו. לרוב התנהלות מעין זו תייצר כאבים חולפים שרק לאורך זמן ייצרו כאבים חדים ואקוטיים.
 4. סטרס – (ראה ניהול הכאב) התנהלות לאורך זמן אם במודע או לא במודע ברמת לחץ גבוה המייצרת טונוס שריר גבוה.
 5. פגיעה מבנית – מבנה עמוד שדרה דוגמת סקוליוזיס או קיפוזיס או פגיעות איברית כלשהיא.
 6. פגיעה מכאנית – טראומה כוללנית או הרמת חפץ כבד במיוחד או בזוית המייצרת עומס רב על חוליות עמוד השדרה בפרט ועל הגוף בכלל.
 7. לסרטון קטן בנושא תמונת הכאב בראש לחץ כאן
הקרנות הכאב של טריגרים בשריר המעלות - גבעון פלד

מתי ואיך נוצרת פיברומיאלגיה?

המקור של פיברומיאלגיה אינו ברור ומוחלט. מנסיון טיפולי רב שנים (למעלה מעשור של טיפולים בחולי פיברומיאלגיה) אנו יודעים לזהות קווים דומים העלולים להוות מקור או טריגר אצל הסובלים לדוגמא: נשים רבות תחילת התסמונת היה בכאבי מפרקי כף יד או טראומה בהן ואצל הגברים תחילת הכאבים הייתה נפילה שגרמה כאבי גב.

לרוב ישנן סיבות שונות המתווספות אחת על השניה כפי שפורט מעל. הבדיקה להתהוות פיברומיאלגיה ברפואה היא המצאות של מספר נקודות רגישות למגע (כיום ההגדרה היא 12 נקודות רגישות מתוך 18 הנבדקות).

 מה ניתן לעשות על מנת להקל על כאבי הפיברומיאלגיה?

קיימים מספר טיפולים וגישות טיפול בינהם: כדורים ותרופות, הזרקות שונות, גלי הלם, פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה, מדרסים, ניתוחים שונים ושיקום אורטופדי.

מה אנו מציעים לטיפול בפיברומיאלגיה?

גישת השיקום האורטופדי מבוססת על גישת טיפול שהתפתחה בשנות ה60 במרפאות כאב בארצות הברית ומתבססת על רפואה מערבית ותובנות הגוף כפי שהתגלו במחקרים בשני העשורים האחרונים.

הטיפול מתבצע על שרירי הגוף ורקמות רכות בלבד ויראה מבחוץ כלחיצות יחסית עדינות וכמעט לא כואבות על נקודות הטריגר (נקודות מעוררות כאב) על מנת לייצר תהליך של הורדת העומס מהשרירים ולימוד של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף (זו שמראש נעלה את השרירים) כי היא יכולה לשחרר את המהלך השרירי.

לרוב אנו ממליצים על הטיפול לא ארוך של כ5-6 טיפולים בלבד. הדבר החשוב יותר הוא שבמהלך הטיפולים אנו מבצעים אבחון יציבתי ותנועתי על מנת ללמד אתכם מה קרה ואיך להמנע מחזרתו של הכאב בהמשך תוך שימוש באמצעים פשוטים ובמספר דקות בלבד ביום. יש להבין כי בפיברומיאלגיה המטרה היא להחזיר לכם את היכולת לשלוט בכאב ולאורך זמן להעלים אותו.

איך ניתן להמנע מנזק שעלול לגרום לפיברומיאלגיה?

 1. ראשית צריך להכיר את גופך, אם יש גורמים מולדים כמו עקמת, פלטפוס או בעיה כלשהיא אחרת יש לטפל בה בשוטף ולהימנע מנזק מצטבר העלול לייצר כאבים.
 2. לאחר מכן צריך לבחון את אורח חייך, אם הם מלאים סטרס, לחץ או פעילות פיזית עצימה יש להיוועץ עם מומחה על מנת לקבל כלים איך להתנהל בתוך המצב הנתון, איך להוריד רמות מתח באמצעיםפשוטים ואיך להתנהל בעבודות עצימות מאמץ נכון עם מינימום נזק שעלול לגרום לעומס וכאב.
 3. רצוי ומומלץ לכל אדם באשר הוא לקבל הדרכה מקצועית על התנהלות חיים כוללת וספציפית על מנת למנוע נזקים מצטברים. ההמלצות הן לגבי דרך הרמה משאות או ילדים, התנהלות מול מחשב ועוד.
 4. יש לשתות מים ברמה מספקת ובהתאם לנתונים גופניים (כליטר על כל 22.5 ק”ג גוף ליממה אם אין בעיה כלייתית).
 5. יש להיוועץ עם תזונאית ולקבל הדרכה ספציפית על מנת למנוע נזק מצטבר.
 6. יש לשמור על רמת פעילות גופנית הן בפן הלבבי והן בפן השרירי/עוצמתי על מנת לשמור על טונוס שרירים נאות.
 7. בכל מקרה של כאב חוזר או כאב שלא חולף תוך שלושה ימים גם אם קל יש לפנות לטיפול מקצועי על מנת לעצור נזק מצטבר לאתר את המקור ולמגרו.

הדבר החשוב ביותר להבנה במהלך הכאב הוא שבאמת זה לא סוף העולם וניתן באמצעים פשוטים ומספר טיפולים בודדים להחזיר את השליטה לידיים שלכם.

הטיפול בהפגת ומניעת כאב הוא מדע והוא המומחיות שלנו !