דלקת פלנטרית (דלקת בכף הרגל)

הכאבים של דלקת פלנטרית (plantar facaitis) נחווים כמגבילים, כמונעי תנועה ומזעזעים את החיים. הכאב מונע פעילות גופנית, כואב בהליכה, מפריע מאוד בעמידה ויוצר מחשבות שניות על כל תנועה בעמידה.

מהי דלקת פלנטרית?

דלקת פלנטרית הינה בפועל כיווץ של רקמת החיבור בכף הרגל. הכיווץ עלול להיות תוצר לוואי של פעילות או יציבה לא סדירה של הגוף או איבר (ירך, אגן ואפילו הכתף). הכאב המורגש יכול להיות ממוקד בנקודות ספציפיות בכף הרגל, הוא יכול להיות מפושט באזורים שונים בכף הרגל או כולה ויכול גם להיות משתנה מיום ליום. יש להבין כי במקרים רבים מקור הכאב אינו בכך הרגל אלא חוסר איזון יציבתי/תנועתי אותו יש לאתר ובו יש לטפל.

מה גורם לדלקת פלנטרית?

הגורם העיקרי לכאב של דלקת פלנטרית קשורה לסנסורים הנמצאים בשרירי כף הרגל ומעבירים תחושה של שינוי סנסורי שבסופו של דבר מפורש במוח ככאב אך יש להבין את מקור הבעיה שלרוב נובע מאוסף של מספר גורמים מאלו המפורטים:

 1. גנטיקה – מבנה מולד עם רגישות באזור העקב או חולשה בסיסית של מבני שריר בגוף.
 2. תזונה ואורח חיים – פגיעה ארוכת זמן במבנה הרקמות הרכותת כתוצאה מהעדר צריכת מיים נקיים או עישון ועוד.גבעון פלד מומחה להפגת כאב בפלד סילבר טראפי בע
 3. התנהלות לא מודעת – תוצר של התנהלות חריגה ויצירת עומסים על מבנה הגוף הכולל.
 4. סטרס – (ראה ניהול הכאב) התנהלות לאורך זמן אם במודע או לא במודע ברמת לחץ גבוה המייצרת טונוס שריר גבוה.
 5. פגיעה מבנית – מבנה גרמי(עצם) מולד המייצר עומס לא אחיד או מוגבר.
 6. פגיעה מכאנית – כגון עומס עצים או לאורך זמן רב, שבר,  נקע ועוד.

מתי ואיך נוצר הכאב מדלקת פלנטרית?

המערך הגופני שלנו מתנהל כיחידת שריר אחת. לא ניתן להפריד תנועת ידים מתנועות אגן ומתנועות כך הרגל.

אם תסתכלו למשל על ספורטאי המטיל כידון תבחינו כי הגוף מתנהל ביחידה אחת ומעביר עוצמה תנועתית, קינטית מכפות הרגליים דרך הרגליים לאגן, למרכז הגוף, לכתפיים ולזרוע המטילה כששאר הגוף תומך בתנופת ההטלה באמצעות תנועה תומכת.

באותו האופן יש לאבחן את מקור הבעיה של דלקת הפלנטרית תוך התחקות למקור הכשל התנועתי/יציבתי שגורם למתיחת ולשינוי ברקמת כף הרגל.

התחושות של מהלך כשל תנועתי זה היוצר את הדלקת יכולות להיות גם: שריפה, הרדמות, עקצוץ, דקירות, הקרנת כאב או שילוב של מספר תחושות ביחד.

מה ניתן לעשות על מנת להקל על הכאב מדלקת פלנטרית?

קיימים מספר טיפולים וגישות טיפול בינהם: כדורים ותרופות, הזרקות שונות, גלי הלם, פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה, מדרסים, ניתוחים שונים ושיקום אורטופדי.

מה אנו מציעים לטיפול בדלקת פלנטרית?

גישת השיקום האורטופדי מבוססת על גישת טיפול שהתפתחה בשנות ה60 במרפאות כאב בארצות הברית ומתבססת על רפואה מערבית ותובנות הגוף כפי שהתגלו במחקרים בשני העשורים האחרונים.

הטיפול מתבצע על שריר הגוף ורקמות רכות בלבד ויראה כלחיצות יחסית עדינות וכמעט לא כואבות על נקודות הטריגר (נקודות מעוררות כאב) על מנת לייצר תהליך של הורדת העומס מהשרירים ולימוד של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף (זו שמראש נעלה את השרירים ויצרה את הדלקת הפלנטרית)כי היא יכולה לשחרר את המהלך השרירי.

לרוב הטיפול אינו ארוך ומסתיים בכ5-6 טיפולים בלבד. הדבר החשוב יותר הוא שבמהלך הטיפולים אנו מבצעים אבחון יציבתי ותנועתי על מנת ללמד אתכם מה קרה ואיך להמנע מחזרתו של הכאב בהמשך תוך שימוש באמצעים פשוטים ובמספר דקות בלבד ביום.

איך ניתן להמנע מנזק שעלול לגרום לדלקת פלנטרית?

 1. ראשית צריך להכיר את גופך, אם יש גורמים מולדים כמו עקמת, פלטפוס או בעיה כלשהיא אחרת יש לטפל בה בשוטף ולהמנע מנזק מצטבר העלול לייצר דלקת פלנטרית.גבעון פלד מומחה להפגת כאב בפלד סילבר טראפי בע
 2. לאחר מכן צריך לבחון את אורח חייך, אם הם מלאים סטרס, לחץ או פעילות פיזית עצימה יש להוועץ עם מומחה על מנת לקבל כלים איך להתנהל בתוך המצב הנתון, איך להוריד רמות מתח באמצעים פשוטים ואיך להתנהל בעבודות עצימות מאמץ נכון עם מינימום נזק שעלול לגרום לדלקת פלנטרית.
 3. רצוי ומומלץ לכל אדם באשר הוא לקבל הדרכה מקצועית על התנהלות חיים כוללת וספציפית על מנת למנוע נזקים מצטברים. ההמלצות הן לגבי דרך הרמה משאות או ילדים, התנהלות מול מחשב ועוד.
 4. יש לשתות מיים ברמה מספקת ובהתאם לנתונים גופניים (כליטר על כל 22.5 ק”ג גוף ליממה אם אין בעיה כלייתית).
 5. יש להיוועץ עם תזונאית ולקבל הדרכה ספציפית על מנת למנוע נזק מצטבר.
 6. יש לשמור על רמת פעילות גופנית הן בפן הלבבי והן בפן השרירי/עוצמתי על מנת לשמור על טונוס שרירים נאות.
 7. בכל מקרה של כאב חוזר או כאב שלא חולף תוך שלושה ימים גם אם קל יש לפנות לטיפול מקצועי על מנת לעצור נזק מצטבר לאתר את המקור ולמגרו.

הדבר החשוב ביותר להבנה במהלך הכאב הוא שבאמת זה לא סוף העולם וניתן באמצעים פשוטים ומספר טיפולים בודדים לחזור לחיים רגילים ומלאים.

הטיפול בהפגת ומניעת כאב הוא מדע והוא המומחיות שלנו !