בלט דיסק מותני, לא צריך לסבול לעד

בלט דיסק מותני הינה תופעה שכיחה במיוחד הפוגעות באיכות החיים והתפקוד של הרבה מאוד אנשים. חשוב לדעת כי ישנם אלפי אנשים החיים עם בלט דיסק מותני ואינם יודעים על קיומו עד לרגע בו הוא מייצר כאב.

מהו בלט הדיסק מותני?

מערך עמוד השדרה שלנו בנוי מחוליות שונות שבין כל אחת לשנייה קיים דיסק השומר על מרווח תקין בין החוליות על מנת לאפשר תנועתיות ויציאה תקינה של מערך העצבים לעצבוב כלל הגוף. החוליות המותניות הינן גדולות ובעלות מוביליות נמוכה, תנועתיות נמוכה על מנת לייצר יציבות לגוף ומעצם מבנם פגיעה בהם יכולה לייצר נזק מהותי.

בנוסף המבנה הטבעי של קימורי עמוד השדרה מייצר נקודה באזור חוליות L4 – L5 הפגיע באופן טבעי ללחצי היום יום. בלט דיסק מותני הינה תופעה בה הדיסק בולט מעבר למימדיו ולמקומו הטבעי. ניתן לדמות זאת למצב בו אתם מחזיקים בלון ולוחצים עליו, מה שנוצר הוא בליטה המעוותת את המבנה הרגיל של הבלון ובולטת לחלקו הנגדי של האזור שנלחץ.

במקרה של בלט דיסק מותני עלולים להתפתח סימפטומים של כאבי גב, כאבים במותן, כאב במפשעות, הקרנות כאב לירך, לשוק ולכף הרגל, הגבלות תנועה משמעותיות ואף קושי ביציאות. כמות הסימפטומים ומיקומם מותנה באזור בו ננעלו מערכות השריר ועל איזה אזורים הם לוחצים.

מה גורם לבלט דיסק מותני?

הגורמים לבלטי דיסק צווארי הינם לרוב אוסף של חלק מהגורמים הבאים:

 1. גנטיקה – מבנה מולד של רגישות בעמוד השדרה בכלל או בדיסקים בפרט.
 2. תזונה ואורח חיים – פגיעה ארוכת זמן במבנה ותכולת הדיסק כתוצאה מהעדר צריכת מיים נקיים או עישון ועוד.גבעון פלד מומחה להפגת כאב בפלד סילבר טראפי בע
 3. התנהלות לא מודעת – תוצר של התנהלות חריגה למגבלות עמוד השדרה לאורך זמן כגון הרמת ילדים לא נכונה בגן וכו.
 4. סטרס – (ראה מדע הפגת הכאב) התנהלות לאורך זמן אם במודע או לא במודע ברמת לחץ גבוה המייצרת טונוס דריר גבוה.
 5. פגיעה מבנית – מבנה עמוד שדרה דוגמת סקוליוזיס או קיפוזיס.
 6. פגיעה מכאנית – הרמת חפץ כבד במיוחד או בזוית המייצרת עומס רב על חוליות עמוד השדרה.

מתי ואיך נוצר הכאב כתוצאה מבלט דיסק מותני?

לאחר היווצרות בלט הדיסק המותני אין זה מן ההכרח לסבול מכאב.

בחלק מן המקרים אנשים יחיו עם בלט דיסק מותני ללא ידיעה על קיומו גם לאורך שנים רבות. עיקר הכאב נוצר כתוצאה של נעילת מערכות שריר סביב בלט הדיסק המותני המהוות מערך הגנתי ו”שומרות” על המקום(ראה מדע הפגת הכאב).

כתוצאה מנעילה זו מתחיל להווצר לחץ ועומס על המערך העצבי שיגרום לכאב. התחושות כתוצאה מלחץ זה על מערך העצבים יכולות להיות של: כאב, שריפה, הרדמות, עקצוץ, דקירות, הקרנת כאב או שילוב של מספר תחושות ביחד.

מה ניתן לעשות על מנת להקל על הכאב מבלט דיסק מותני?

קיימים מספר טיפולים וגישות טיפול ביניהם: כדורים ותרופות, הזרקות שונות, טנס(חשמל), פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה, ניתוחים שונים ושיקום אורטופדי

מה אנו מציעים לטיפול בבלט דיסק מותני?

גישת השיקום האורטופדי מבוססת על גישת טיפול שהתפתחה בשנות ה-60 במרפאות כאב בארצות הברית ומתבססת על רפואה מערבית ותובנות הגוף כפי שהתגלו במחקרים בשני העשורים האחרונים.

הטיפול מתבצע על שריר הגוף ורקמות רכות בלבד ויראה כלחיצות יחסית עדינות וכמעט לא כואבות על נקודות הטריגר (נקודות מעוררות כאב) על מנת לייצר תהליך של הורדת העומס מהשרירים שלוחצים על הדיסק הספציפי ולימוד של מערכת העצבים האוטונומית של הגוף (זו שמראש נעלה את השרירים וגרמה לכאב)כי היא יכולה לשחרר את האזור.

לרוב הטיפול אינו ארוך ומסתיים בכ4-5 טיפולים בלבד. הדבר החשוב יותר הוא שבמהלך הטיפולים אנו מבצעים אבחון יציבתי ותנועתי על מנת ללמד אתכם מה קרה ואיך להמנע מחזרתו של הכאב בהמשך תוך שימוש באמצעים פשוטים ובמספר דקות בלבד ביום.

איך ניתן להמנע מנזק שעלול לגרום לבלט דיסק מותני?

 1. ראשית צריך להכיר את גופך, אם יש גורמים מולדים כמו עקמת כלשהיא יש לטפל בה בשוטף ולהמנע מנזק מצטבר העלול לייצר בלט דיסק צוואר מותני.הקרנת כאב של נקודות הטריגר בשרירי בטן - גבעון פלד
 2. לאחר מכן צריך לבחון את אורח חייך, אם הם מלאים סטרס, לחץ או פעילות פיזית עצימה יש להוועץ עם מומחה על מנת לקבל כלים איך להתנהל בתוך המצב הנתון, איך להוריד רמות מתח באמצעים פשוטים ואיך להתנהל בעבודות עצימות מאמץ נכון עם מינימום נזק שעלול לגרום לבלט דיסק מותני.
 3. רצוי ומומלץ לכל אדם באשר הוא לקבל הדרכה מקצועית על התנהלות חיים כוללת וספציפית על מנת למנוע נזקים מצטברים. ההמלצות הן לגבי דרך הרמה משאות או ילדים, התנהלות מול מחשב ועוד.
 4. יש לשתות מיים ברמה מספקת ובהתאם לנתונים גופניים (כליטר על כל 22.5 ק”ג גוף ליממה אם אין בעיה כליתית).
 5. יש להיוועץ עם תזונאית ולקבל הדרכה ספציפית על מנת למנוע נזק מצטבר.
 6. יש לשמור על רמת פעילות גופנית הן בפן הלבבי והן בפן השרירי/עוצמתי על מנת לשמור על טונוס שרירים נאות.
 7. בכל מקרה של כאב חוזר או כאב שלא חולף תוך שלושה ימים גם אם קל יש לפנות לטיפול מקצועי על מנת לעצור נזק מצטבר לאתר את המקור ולמגרו.

הדבר החשוב ביותר להבנה במהלך הכאב עקב בלט דיסק מותני הוא שבאמת זה לא סוף העולם וניתן באמצעים פשוטים ומספר טיפולים בודדים לחזור לחיים רגילים ומלאים.

הטיפול בהפגת ומניעת כאב הוא מדע והוא המומחיות שלנו !